Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România şi Bulgaria au remizat, scor 1-1. Torje, noua minune din Caracal (VIDEO)

19 Noi 2008   •   16:01

După ce a ratat prezenţa la Campionatul European pentru tineret din 2009, naţionala de tineret a început miercuri pregătirea pentru o nouă campanie de calificare la un turneu final, printr-un amical cu reprezentativa similară a Bulgariei. Meciul disputat la Caracal, pe stadionul ?Parc?, s-a încheiat nedecis, scor 1-1, deşi Emil Săndoi ar fi preferat o victorie care să îi obişnuiască pe noii săi copii să câştige.
Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru formaţia românească, mijlocaşul craiovean Constantin Gângioveanu reuşind să deschidă scorul în minutul 3, după o excelentă centrare de pe partea dreaptă a lui Gabriel Torje. Mingea l-a depăşit pe portarul bulgar, ieşit aiurea din poartă, iar Gângioveanu a împins balonul cu capul în poartă, după ce s-a rupt din marcaj.

După una caldă, însă, a venit şi una rece pentru Torje, care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, dar în dreptul bulgarilor. Mijlocaşul lui Dinamo a trimis mingea în propria poartă în minutul 9, cu o puternică şi inexplicabilă lovitură de cap.