Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România U17 a ratat calificarea la CM din Mexic, după 0-1 cu Germania

România U17 a ratat calificarea la CM din Mexic, după 0-1 cu Germania

Sursa foto: Foto: Gazeta Sporturilor
09 Mai 2011   •   16:55

România U17 a ratat calificarea la Campionatul Mondial după 0-1 cu Germania, în condiţiile în care mai înregistrase o remiză, scor 1-1, cu Cehia şi o altă înfrângere, 0-1 cu Olanda, la Campionatul European.

Echipa noastră ar fi avut nevoie de un egal pentru a merge la CM 2011 din Mexic.

Lovitura de cap a lui Samed Yesil în minutul doi al reprizei secunde a fost suficientă pentru a trimite Germania în semifinalele Campionatului European.

Echipa lui Steffen Freund se afla pe ultimul loc în grupa B înaintea partidei cu România, însă victoria, cuplată cu egalul dintre Cehia şi câştigătoarea grupei Olanda, i-a asigurat Germaniei locul secund şi o întâlnire cu Danemarca la Novi Sad, joi.

România a încheiat pe locul patru la debutul la CE şi nu va participa la Cupa Mondială U-17 de luna viitoare.