S-au tras la sorţi meciurile din 16-imile de finală ale Cupei României. Adversari din ligile inferioare pentru favorite

de M.T.    |    16 Sep 2014   •   13:03
S-au tras la sorţi meciurile din 16-imile de finală ale Cupei României. Adversari din ligile inferioare pentru favorite

Tragerea la sorţi a meciurilor din 16-imile de finală ale Cupei României, care a avut loc la Casa Fotbalului, a adus adversari mai mult decât accesibili pentru echipele importante din Liga I.

Deţinătoarea trofeului, Astra Giurgiu, va întâlni formaţia de ligă secundă CS Mioveni, în timp ce finalista ediţiei trecute, Steaua, va juca împotriva celor de la ACS Berceni, de asemenea formaţie din eşalonul secund.

Câştigătoarea Cupei României în 2013, Petrolul Ploieşti, a beneficiat de o tragere şi mai favorabilă, urmând să se dueleze cu Unirea Jucu, echipă care evoluează în liga a treia.

Adversar din liga a treia şi pentru CFR Cluj, care va întâlni Viitorul Axintele, în timp ce Dinamo va juca împotriva Fortunei Poiana Câmpina, echipă din liga a doua.

Singurele partide din 16-imi între echipe din Liga I sunt Rapid - FC Botoşani şi Concordia Chiajna - ASA Tg. Mureş.

În această fază a competiţiei participă cele 18 echipe din Liga I, 11 echipe din liga a doua şi trei formaţii din cel de-al treilea eşalon.

Cu ocazia tragerii la sorţi, secretarul general al FRF, Gheorghe Chivorchian, a anunţat că „echipa de liga a treia cu cel mai bun parcurs în competiţie va primi din partea Federaţiei Române de Fotbal echipament complet pentru două dintre grupele de copii şi juniori”.

Jocurile din această fază se vor disputa într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent.

În cazul în care meciul va fi televizat, iar clubul gazdă nu dispune de un stadion dotat cu instalaţie de nocturnă, jocul va avea loc pe un stadion din localitatea cea mai apropiată care îndeplineşte condiţiile regulamentare disputării şi televizării.

Cupa României, program 16-imi

CS Mioveni (liga II) - Astra Giurgiu
CFR Cluj - Viitorul Axintele (liga III)
ACS Berceni (liga II) - Steaua Bucureşti
Unirea Jucu (liga III) - Petrolul Ploieşti
Fortuna Poiana Câmpina (liga II) - Dinamo Bucureşti
Şoimii Pâncota (liga II) - Pandurii Târgu Jiu
Săgeata Năvodari (liga II) - FC Viitorul
FC Caransebeş (liga II) - CS Universitatea Craiova
FC Bihor Oradea (liga II) - Universitatea Cluj
CF Brăila (liga II) - Oţelul Galaţi
SC Bacău (liga II) - Ceahlăul Piatra Neamţ
Chindia Târgovişte (liga III) - FC Braşov
Rapid CFR Suceava (liga II) - Gaz Metan Mediaş
CSM Râmnicu Vâlcea (liga II) - CSMS Iaşi
Rapid Bucureşti - FC Botoşani 
CS Concordia Chiajna - ASA Târgu Mureş

x close