Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Săgeata Năvodari şi ACS Poli Timişoara au retrogradat în liga a doua, deşi au câştigat în ultima etapă

de M.T.    |    21 Mai 2014   •   23:52

Săgeata Năvodari şi ACS Poli Timişoara şi-au câştigat meciurile disputate în ultima etapă a Ligii I, dar nu au reuşit să evite retrogradarea, urmând să evolueze în liga a doua din sezonul viitor.

În schimb, Viitorul, Gaz Metan Mediaş şi FC Braşov se menţin în prima ligă, însă braşovenii aşteaptă decizia TAS în privinţa celor de la FC Vaslui, echipă care nu a primit licenţa pentru sezonul 2014/15 al Ligii I.

Alături de Săgeata, ACS Poli şi FC Vaslui, cea de-a patra echipă retrogradată este Corona Braşov, ocupanta ultimului loc în clasament.

La Mediaş, Gaz Metan şi FC Braşov au terminat la egalitate, scor 1-1, exact rezultatul care le permite ambelor echipe să evite retrogradarea.

Gazdele au deschis scorul în debutul părţii secunde, prin Vitinho, braşovenii înscriind cu un sfert de oră înainte de final, prin Andrei Cristea.

Remiza de la Mediaş, pe care preşedintele şi antrenorul celor de la ACS Poli, Ioan Timofte şi Dan Alexa, au catalogate drept „o parodie, o ruşine de meci”, a făcut inutilă victoria timişorenilor în faţa Concordiei Chiajna (1-0).

Unicul gol al partidei de la Timişoara a fost marcat de Bărbuţ, în minutul 49.

Un succes nefolositor a obţinut şi Săgeata, care a câştigat cu 2-1 pe teren propriu în faţa celor de la CFR Cluj.

Pană şi Deletici au punctat pentru gazde în prima jumătate de oră a întâlnirii, pentru ca Deac să stabilească rezultatul final după pauză.

În cel de-al patrulea meci cu implicaţii în lupta pentru evitarea retrogradării, Viitorul a învins cu 1-0 pe Ceahlăul, graţie golului marcat de Mitriţă în primele minute ale întâlnirii.

Liga I, Rezultate etapa a 34-a

FC Vaslui - Astra 1-4 (A. Mureşan 78 autogol / Cristescu 43, Seto 48, Alibec 53, 62)
U Cluj - Pandurii 0-3 (Şendroiu 49, Dos Santos 55, Erico 90+3)
Corona - Petrolul 0-3 (Priso 19, 63, Camara 69)
Steaua - Oţelul 2-2 (Keşeru 68, 88 / Milea 62, Pîrvulescu 83 autogol)
FC Botoşani - Dinamo 1-2 (Fulop 18 pen / Bilinski 27, 78)
Gaz Metan - FC Braşov 1-1 (Vitinho 48 / A. Cristea 76)
ACS Poli - Concordia 1-0 (Bărbuţ 49)
FC Viitorul - Ceahlăul 1-0 (Mitriţă 7)
Săgeata - CFR Cluj 2-1 (Pană 5, Deletici 30 / Deac 57)