Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Set şi meci pentru Timişoara. Bănăţenii înving Unirea Alba-Iulia cu 6-0

Set şi meci pentru Timişoara. Bănăţenii înving Unirea Alba-Iulia cu 6-0

Sursa foto: gueye mansour
18 Mar 2010   •   16:40

Câte trei goluri în fiecare repriză au adus Timişoarei o victorie extrem de facilă joi, în partida de pe teren propriu cu Unirea Alba-Iulia. Motivaţi de posibilitatea de a se apropia la doar un punct de primul loc din Liga I, bănăţenii au făcut spectacol în faţa unei echipe resemnate, care pare condamnată să joace în sezonul viitor în Liga a II-a.
Unirea nu a avut nici o şansă în partida de la Timişoara, iar gazdele şi-au arătat intenţiile încă de la început. Jan Kozak, un slovan venit în acest an de la Slovan Bratislava, a reluat în plasă în minutul 18 respingerea lui Cornel Cernea. Scorul a devenit 2-0 în minutul 25, când Lukasz Magera a transformat în gol pasa lui Sepsi. Tot el a făcut şi 3-0 în minutul 32, pentru ca Mera să transforme în gol o lovitură de colţ în minutul 53. Dorin Goga a înscris şi el pentru 5-0 în minutul 71, iar senegalezul Mansour a închis tabela în ultimul minut.
Bănăţenii ajung, astfel, la doar o lungime în spatele liderilor de la CFR Cluj, cu 39 de puncte, şi egalează în clasament Steaua. Cu toate acestea, Timişoara ar putea coborî pe locul al treilea în funcţie de rezultatul partidei Rapid - Astra Ploieşti.
Formaţiile de joc:
FC Timişoara: 99. Taborda - 2. Bonfim (34. Contra '46), 14. Mera, 6. Nibombe, 8. Sepsi - 17. Magera (11. Mansour '60), 5. Alexa, 25. Kozak (30. Fuchs '72), 33. Mejia - 10. Parks, 21. Goga. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. Rădoi (20. Olah '46), 13. Vujadinovic, 3. Galliassi, 23. Bucurică - 17. I. Bălan, 5. Dâlbea (26. N. Varga), 19. Fl. Dan, 11. Bruno - 18. Bălţoi (21. R. Stancu '74), 33. Jovanovic. Antrenor: Blaz Sliskovic.