Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Sportul Studenţesc a promovat. "Gaşca nebună" revine în Liga I după patru ani de matineu

06 Iun 2010   •   20:23

Sportul Studenţesc şi-a asigurat promovarea în Liga I, după ce a învins duminică pe teren propriu, cu 2-1, Gloria Buzău, în ultimul meci al etapei a 33-a din Seria I a Ligii a II-a. Alb-negrii revin în primul eşalon după ce au fost retrogradaţi din motive financiare la finalul sezonului 2005-2006, când s-au clasat pe locul 4.

Ferfelea a deschis scorul din penalty, în minutul 61, dar Boghiţoi a restabilit egalitatea zece minute mai târziu pentru a le da emoţii studenţilor. Acestea au fost risipite de Curelea în minutul 81, când a înscris golul victoriei. Gloria Buzău era deja retrogradată înaintea acestei partide.

Alături de Sportul au mai promovat Victoria Brăneşti (Seria I) şi FCM Tg. Mureş (Seria a II-a). Ultima echipă promovată se va decide dintre Dacia Mioveni şi U Cluj, în Seria a II-a.