20 Feb 2010   •   22:32
Steaua - Ceahlăul 1-3. Moldovenii câştigă o partidă comică, întreruptă de o bătaie cu bulgări (VIDEO) robinson zapata

Totul părea să meargă perfect pentru Steaua după pacea încheiată de Gigi Becali cu suporterii echipei în ajunul meciului, dar întâlnirea de sâmbătă din Ghencea a părut, în cele din urmă, ca desprinsă dintr-un film prost. ?Lanterna? Ceahlăul a câştigat categoric un meci întrerupt pentru minute bune de arbitru pentru câţiva bulgări de zăpadă care au căzut lângă antrenorul Gigi Mulţescu.
Steaua a deschis scorul în partida de pe Ghencea prin golgheterul Kapetanos, în minutul 14, şi cum tribunele erau în spatele echipei nimic nu părea să se poată întâmpla. Onciu a egalat, însă, înainte de pauză, iar la pauză Becali era contestat dur. Problemele au început în repriza secundă, când antrenorul Istvan Kovacs a oprit pentru minute bune partide la presiunile lui Mulţescu, antrenorul Ceahlăului, care era scandalizat de bulgării pe care-i aruncau suporterii în el.

Partida s-a reluat în cele din urmă, dar Steaua a primit o lovitură dură în minutul 79 când Nicoliţă a fost eliminat. Vasilache a înscris în minutul 86 un gol incredibil, cu largul concurs al lui Zapata, iar Steaua trăia un sfârşit de meci de coşmar. Bădescu a pus bomboana pe colivă în prelungiri, stabilind scorul final de 1-3 cu un şut perfect sub bară.