Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua este din nou CAMPIOANĂ, deşi nu a reuşit să câştige la Iaşi

Steaua este din nou CAMPIOANĂ, deşi nu a reuşit să câştige la Iaşi

28 Mai 2015   •   22:01

Steaua este campioana Ligii I, pentru a treia oară consecutiv, după o ultimă etapă dramatică, în care ASA Târgu Mureş nu a speculat semi-eşecul campionilor.

Elevii lui Constantin Gâlcă aveau nevoie de victorie la Iaşi, însă moldovenii s-au apărat eroic timp de 90 de minute, la finalul cărora tabela arăta acelaşi scor ca în minutul 1, 0 - 0.

Steaua avea un avantaj de două puncte înaintea ultimei etape, iar ASA Târgu Mureş avea nevoie de victorie, coroborat cu un pas greşit al campionilor.

Deşi au dominat copios cea mai mare parte a partidei, sterilitatea ofensivă a steliştilor a însemnat că stabilirea campioanei s-a făcut în duelul dintre ASA şi Oţelul.

Deja retrogradaţi, gălăţenii au primit gol în prima repriză, penalty transformat de Gaby Mureşan, iar ASA a fost campioană "la pauză".

Unul dintre cei mai promiţători tineri atacanţi români, Alexandru Tudorie, a fost cel care le-a făcut cadou titlul steliştilor, cu golul marcat în minutul 68. Mai mult, gălăţenii au mai marcat o dată, în prelungiri, prin Brigido.

ASA - Oţelul s-a încheiat 1 - 2 şi, chiar dacă la Iaşi a fost egalitate, Steaua câştigă dramatic titlul cu numărul 26.