Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua - Gaz Metan 2-0. Stancu şi Kapetanos duc echipa la un punct de lider

Steaua - Gaz Metan 2-0. Stancu şi Kapetanos duc echipa la un punct de lider

Sursa foto: bogdan stancu
21 Mar 2010   •   22:22

"Roş-albaştrii" şi-au revenit moral după înfrângerea din derby-ul cu Dinamo şi au câştigat partida cu Gaz Metan Mediaş cu două goluri marcate în repriza a doua. Partida de duminică de pe stadionul Ghencea s-a desfăşurat într-o atmosferă tristă, în faţa a doua 8.000 de spectatori. Evenimentul notabil al serii a fost revenirea pe teren, ca titlular, a fundaşului nigerian Ifeanyi Emeghara.
După o primă repriză fără modificări pe tabelă, Steaua a reuşit să deschidă scorul în minutul 63, prin Bogdan Stancu. Atacantul aflat de curând în mijlocul unei discuţii între Steaua şi FRF a trimis de la 18 metri, din lovitură liberă, iar mingea s-a deviat de zid şi a ajuns în vinclu. Kapetanos a majorat scorul în minutul 79, dintr-un penalty obţinut tot de el.
Atmosfera de la stadionul din Ghencea a fost una apăsătoare, cu puţinii suporteri ai echipei mai interesaţi de mesajele pe care vroiau să le transmită decât de meci. Fanii de la Peluza Nord au afişat, potrivit Mediafax, mesajul "Compromisul l-am făcut doar pentru voi. Să vă bateţi joc de noi?!".
Rezultatul o duce pe Steaua pe locul al doilea în clasament, cu 42 de puncte, cu doar unul mai puţin decât liderul campionatului, CFR Cluj. Pe locul al treilea se află, cu un punct mai puţin, Dinamo.
Formaţiile de joc:
Steaua: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. Marin - 16. Nicoliţă, 8. Ov. Petre (11. Arm. Karamian '46), 14. Toja, 10. Tănase - 28. Stancu (24. Surdu '81), 9. Kapetanos (22. Pepe Moreno '87). Antrenor: Mihai Stoichiţă.
Gaz Metan: 20. Buchta - 15. Hoban, 19. Lazăr, 13. Kubutia, 8. Buzean - 21. Todea - 5. A. Munteanu (11. Cigan '57), 7. Kubala, 22. Pârvulescu (17. Dudiţă '67) - 27. Eric (16. Zaharia '35), 77. Silvăşan. Antrenor: Cristian Pustai.