Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua îi provoacă lui Lăcătuş prima înfrângere ca antrenor al Vasluiului, 2-1

Steaua îi provoacă lui Lăcătuş prima înfrângere ca antrenor al Vasluiului, 2-1

Sursa foto: janos szekely
29 Noi 2009   •   22:47

Şirul incredibil de victorii al lui Marius Lăcătuş la FC Vaslui s-a încheiat la opt (şase în Liga I şi două în Cupa României). ?Fiara? a pierdut chiar pe terenul unde a devenit legendă, Ghencea, în partida cu Steaua. ?Roş-albaştrii? s-au impus cu 2-1 într-o manieră dramatică, după ce Janos Szekely a marcat golul decisiv în minutul 90+3.
Steaua a obţinut, duminică, o victorie dramatică în Ghencea în faţa celei mai în formă echipe a campionatului. Vaslui a preluat repede conducerea pe tabelă, după o greşeală flagrantă a lui Ghionea, din minutul 23. Căpitanul Stelei a ieşi greşit la ofsaid, Wesley l-a angajat pe Gerlem, iar acesta a înscris uşor, cu un şut la firul ierbii.
Steaua a păstrat spectacolul pentru repriza a doua, şi a recuperat un gol în minutul 57, când Golanski a centrat în faţa porţii la Kapetanos a reluat cu capul în plasa porţii lui Hăisan. Meciul părea să se îndrepte către un 1-1 nedecis, dar Steaua a detonat bomba în minutul 90+3, prin Szekely. Mijlocaşul hulit de patronul Gigi Becali a şutat perfect la colţul lung din şapte metri şi i-a înmânat prima înfrângere fostului său antrneor de la Steaua.
Au jucat echipele:
Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 24. Ghionea, 5. Rada, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă, 14. Toja, 8. Ov. Petre (22. Pleşan '80), 6. Cr. Tănase (7. Szekely '46) - 28. B. Stancu (11. Surdu '64)- 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichiţă.
FC Vaslui: 81. Hăisan - 15. Buhuş, 14. Akakpo, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 23. Pavlovici - 9. Burdujan (25. Delgado '73), 4. Ghenchev, 80. Wesley, 10. Gerlem (11. Milisavljevici '88) - 19. Temwanjera (21. N. Jovanovici '90+1). Antrenor: Marius Lăcătuş.