Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua învinge cu 3-0 pe Viitorul şi se desprinde la 9 puncte în fruntea clasamentului din Liga I

de M.T.    |    21 Apr 2014   •   23:38

Steaua a mai făcut un pas important spre cucerirea celui de-al doilea titlu consecutiv, impunându-se cu 3-0 în deplasare în faţa celor de la Viitorul, în ultimul meci al etapei a 28-a din Liga I.

În urma acestui succes, roş-albaştrii se desprind la 9 puncte în fruntea clasamentului, după ce ocupanta poziţiei secunde, Astra Giurgiu, a pierdut duminică partida cu Dinamo (0-2).

Campioana a rezolvat problema câştigătoarei şi a pus capăt oricărei discuţii privind posibilitatea unui meci aranjat, despre care s-a vorbit în ultima perioadă, cu două goluri marcate în două minute, în finalul primei reprize.

Latovlevici a deschis scorul în minutul 39, fundaşul stânga al Stelei şutând extraordinar la vinclu, cu piciorul drept, din marginea careului.

Peste doar un minut, fostul jucător al Viitorului, Gabi Iancu, a stabilit scorul pauzei, marcând în poarta goală, după o pasă primită de la Chipciu.

Iancu a fost schimbat în debutul părţii secunde, iar înlocuitorul său, Keşeru, a avut nevoie de un singur minute pentru a înscrie al treilea gol al roş-albaştrilor.

Fotbalistul transferat în această iarnă de la Bastia a stabilit rezultatul final în minutul 50, atunci când a înscris cu o execuţie superbă din alergare, din afara careului.

Tot luni, două dintre echipele care luptă pentru evitarea retrogradării, U Cluj şi FC Braşov, au reuşit să obţină victorii importante.

Clujenii au revenit după ce au fost conduşi la pauză şi au câştigat cu 2-1 în deplasare cu ACS Poli Timişoara, în timp ce FC Braşov a învins cu 3-1 pe teren propriu pe Concordia Chiajna.

Liga I, rezultate etapa a 28-a

Gaz Metan - Oţelul 0-2 (Cooper 36, 68)
FC Vaslui - Corona 8-1 (Madson 20, Antal 29 pen, 64, Balaur 42, Viveiros 45, Temwanjera 53, 55, Muşat 86 / Forika 39)
CFR Cluj - Ceahlăul 2-0 (Tade 33, Chanturia 85)
Dinamo - Astra 2-0 (Şerban 47, Rotariu 86)
FC Botoşani - Panduri 3-2 (Fulop 12, 44, 45 / Elton 10, Dos Santos 82)
Săgeata - Petrolul 2-3 (Deletici 2, Chiţu 26 / Teixeira 6, Albin 17, Priso 28)
ACS Poli - U Cluj 1-2 (Popovici 2 / Lungu 52, Nicu 83)
FC Braşov - Concordia 3-1 (Grigorie 24, 47, Bruno Madeira 84 / N. Roşu 68 pen)
FC Viitorul - Steaua 0-3 (Latovlevici 39, Iancu 40, Keşeru 50)