Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua rămâne pe primul loc în Liga I, după 3-2 cu Petrolul

Steaua rămâne pe primul loc în Liga I, după 3-2 cu Petrolul

de M.T.    |    22 Sep 2014   •   10:26

Steaua îşi păstrează prima poziţie în clasamentul Ligii I şi după etapa a 8-a, graţie victoriei cu 3-2 obţinute în deplasare cu Petrolul.

Partida de la Ploieşti a început cu o întârziere de câteva minute, din cauza incidentelor din tribune, fanii celor două echipe aruncând cu torţe pe teren şi unii către ceilalţi.

Debutul meciului a fost la fel de intens, Tamuz şi Chipciu ratând deschiderea scorului în faze consecutive, în decurs de numai un minut. În cele din urmă, Steaua a marcat prima, în minutul 14, prin Chipciu, care l-a învins pe Pecanha cu un şut de la aproximativ 25 de metri.

Roş-albaştrii şi-au dublat avantajul după doar trei minute, Keşeru confirmând forma excelentă pe care o traversează şi înscriind cu o lovitură de cap din apropiere.

Gazdele, de la care au lipsit mai mulţi jucători importanţi, au revenit în joc în minutul 28, când Tamuz a marcat după o centrare a lui Priso, la o fază în care fundaşii centrali ai Stelei au rămas fără reacţie.

Acelaşi Tamuz a făcut dubla în minutul 59, după o altă pasă primită de la Priso, şi a restabilit egalitatea, însă Varela a fost pe fază la şutul lui Rusescu respins de Pecanha şi a adus victoria campioanei în minutul 73.

„Important este că am câştigat şi mă bucur foarte mult. Petrolul e o echipă foarte bună, care ne-a pus probleme mari şi care putea în unele momente să câştige meciul, dar am avut forţa să revenim, să marcăm şi să câştigăm”, a spus antrenorul roş-albaştrilor, Costel Gâlcă, la finalul întâlnirii.

Aflat la primul meci pe banca Petrolului după ce l-a înlocuit pe Răzvan Lucescu, Gigi Mulţescu s-a arătat mulţumit de prestaţia jucătorilor săi.

„Eu zic că meritam mai mult, am avut o atitudine bună, pozitivă. Cred că am dominat-o pe Steaua perioade lungi. Ne-am ridicat la nivelul adversarului şi chiar i-am depăşit pe stelişti în multe momente. E păcat că am ratat nişte ocazii, dar am respectat fotbalul, am respectat suporterii, am atacat, dar având carenţele grave de pregătire fizică”, a declarat tehnicianul prahovenilor.

Prin victoria de la Ploieşti, Steaua a revenit pe primul loc în clasament, poziţie preluată temporar de CFR Cluj după succesul de sâmbătă de la Galaţi, scor 1-0.

Podiumul Ligii I este completat de Astra Giurgiu, care, tot duminică, a revenit după ce a fost condusă pe teren propriu de Pandurii Tg. Jiu şi s-a impus cu 2-1.

Gorjenii au deschis scorul în minutul 8, prin Momcilovic, dar vicecampionii au întors rezultatul în ultimele 20 de minute, graţie golurilor marcate de Joaozinho şi Bukari. Echipa lui Daniel Isăilă a profitat însă de avantajul omului în plus, Erico fiind eliminat în minutul 22.

Rezultate Liga I, etapa a 8-a

Gaz Metan - Viitorul 3-1 (Roman 13, Figliomeni 33, C. Petre 84 / Mitrea 70)
ASA Târgu Mureş - Rapid 1-0 (Goga 82)
Concordia - FC Botoşani 3-3 (Purece 4, Maftei 25, Boldrin 72 pen / Vaşvari 23 pen, Fulop 50, 62)
Oţelul - CFR Cluj 0-1 (Tade 43)
Dinamo - CSMS Iaşi 1-0 (Alexe 74)
Ceahlăul - FC Braşov  2-2 (Cîrjan 41, Ştefănescu 54 / Serginho 8, L.Ganea 74)
Astra - Pandurii 2-1 (Joaozinho 72, Bukari 89 / Momcilovic 8)
Petrolul - Steaua  2-3 (Tamuz 28, 59 / Chipciu 14, Keşeru 17, Varela 73)

Clasament Liga I: 1.Steaua 21p, 2.CFR Cluj 19p, 3.Astra 18p, 4.Dinamo 15p (14-7), 5.ASA Tg. Mureş 15p (13-7)... 13.Pandurii 7p, 14.Viitorul 6p, 15.Oţelul 5p (4-10), 16.CSU Craiova 5p (5-14, 7j), 17.Concordia 5p (6-16), 18.CSMS Iaşi 4p.