Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

Steaua s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României

Sursa foto: mihai stoichita
23 Sep 2009   •   22:38

Formaţia Steaua Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după victoria, scor 2-0 (1-0), în deplasare, cu FCM Bacău, în 16-imile competiţiei.
Golurile echipei din Bulevardul Ghencea au fost marcate de Pantelis Kapetanos '8 şi 50.
Scorul putea fi mult mai mare, dacă steliştii nu ratau numeroase ocazii, printre alţii prin Nicoliţă si Kapetanos.
Primul fol a venit repede, încă din primele 10 minute, când grecul Kapetanos profită de ieşirea pe contraatac a lui Petre Marin şi pasa acestuia.

În minutul 63, arbitrul Florin Ghimbăşan a dictat iniţial penalti pentru FCM Bacău după un fault făcut la marginea propriului careu de stelistul Petre Marin, dar după o consultare cu asistentul Vladimir Urzică a dictat o lovitură liberă de la 17 metri pentru gazde.

Finalul întâlnirii a adus ocazii noi a lui Kapetanos, acesta trimiţând şi o minge în bară din şase metri.,

Steaua: Zapata - Baciu, Ghionea, Rada, P. Marin (Ochiroşii '67) - Szekely (C. Tănase '65), Bicfalvi, Ionescu (Onicaş '79), Nicoliţă - Kapetanos, B. Stancu. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

FCM Bacău: Ignătescu -Doboş (Dediu '58), Kalai (Petrea '54), Cîrlariu, Dobîrceanu - I. Radu, Spiridon, R. Cojocaru (Simao '54), Boboc - Cîmpeanu, Vraciu. Antrenor Gheorghe Poenaru.