Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua şi Astra, câte un punct din duelurile cu Rio Ave, respectiv Celtic

Steaua şi Astra, câte un punct din duelurile cu Rio Ave, respectiv Celtic

de M.C.    |    07 Noi 2014   •   00:00

Seară relativ modestă pentru echipele angrenate în grupele Europa League, cu doar remize pentru Astra şi Steaua.

Astra Giurgiu reuşit să obţină primul punct din grupele Europa League, împotriva celor de la Celtic, scor 1 - 1.

Johansen a deschis scorul în minutul 32 cu un şut de la marginea careului. Mingea a fost deviată de Pliatsikas, iar Lung jr. nu a avut nici o şansă.

În a doua repriză, Astra a riscat mai mult, iar cei de la Celtic nu au mai forţat. De Amorim a reuşit egalarea în minutul 79, cu un şut de la marginea careului.

Cu două etape înainte de finalul meciurilor din grupă, Astra este eliminată., în timp ce Red Bull Salzburg şi-a asigurat calificarea în fazele eliminatorii.

Steaua a salvat un egal în ultimele minute ale confruntării cu Rio Ave, 2 - 2, mulţumită golului marcat de Filip

Rio Ave a deschis scorul la prima minge trimisă pe spaţiul porţii, o lovitură de cap a lui Diego Lopes, venită după o centrare din tuşă.

Claudiu Keseru, ajuns la cota patru în grupele EL, a restabilit egalitatea cu o execuţie acrobatică, însă portughezii au trecut din nou în avantaj, în minutul 77, după un penalty acordat pentru un fault al lui Papp şi transformat de acelaşi Diego Lopes.

Filip, cel mai bun om al Stelei, a egalat în prelungiri, iar echipa bucureşteană este nesigură în privinţa calificării în primăvara europeană, care va fi decisă în următoarele partide.