Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Timişoara bate Oţelul în Banat, 2-1, şi are iar speranţe la titlu

Timişoara bate Oţelul în Banat, 2-1, şi are iar speranţe la titlu

Sursa foto: lukasz magera
01 Mai 2010   •   21:48

Timişoara revine în lupta pentru titlu cu patru runde înainte de final. Bănăţenii au câştigat acasă, cu Oţelul, şi au profitat din plin de eşecul CFR-ului de vineri, de la Ploieşti. Golurile lui Magera şi Cociş i-au dus pe timişoreni la doar patru puncte de primul loc. Echipa lui Neluţu Sabău poate pierde, totuşi, locul al doilea până la finalul etapei, dacă Unirea Urziceni învinge duminică FC Braşov.
Începutul de meci a fost unul perfect pentru Timişoara. Magera a deschis scorul încă din minutul 7, la o fază la care a atacat perfect colţul scurt al porţii şi a trimis în plasă de la mică distanţă. Scorul a devenit 2-0 în minutul 13, când Cociş şi-a trecut şi el numele pe tabelă. Internaţionalul român a scăpat singur cu portarul Grahovac şi a finalizat cu clasă, cu un lob de efect. Gălăţenii lui Dorinel Munteanu nu au putut decât să înscrie golul de onoare. Axente l-a învins din unghi pe Taborda şi a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 53.
Timişoara totalizează, astfel, 55 de puncte după 30 de partide disputate, faţă de cele 59 ale liderului CFR Cluj.
Formaţiile de joc:
FC Timişoara: 99. Taborda - 2. Bonfim, 16. Luchin, 6. Nibombe, 3. Sepsi - 7. Curtean (23. Maxim '87), 5. Alexa, 55. Bourceanu - 34. Contra (77. Dede '74) - 8. Cociş (10. Kozak '74), 17. Magera. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sârghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 25. G. Neagu (32. Paraschiv '75), 29. Giurgiu - 7. L. Iorga (15. Ibeh '82), 37. Viglianti, 14. S. Ilie (27. Pena '62) - 9. Axente. Antrenor: Dorinel Munteanu.