Antena 3 CNN Sport Fotbal intern U Cluj a câştigat derbyul cu CFR şi a ieşit din zona retrogradării

U Cluj a câştigat derbyul cu CFR şi a ieşit din zona retrogradării

de M.T.    |    24 Mar 2014   •   23:54

Lemnaru şi Ciupe au marcat golurile prin care Universitatea Cluj a câştigat cu 2-1 în deplasare derbyul cu CFR Cluj, reuşind astfel să iasă din zona retrogradării.

Este prima victorie obţinută de U Cluj pe terenul rivalei locale în prima ligă din 1971, atunci când "şepcile roşii" se impuneau cu 1-0.

De altfel, în sezonul 1971/72, U a câştigat ambele dueluri cu CFR, studenţii obţinând o victorie identică şi în returul de pe teren propriu, ultimul succes în meciurile directe înregistrat de alb-negri în prima divizie.

Fără victorie în 2014, echipa lui Vasile Miriuţă speră să câştige derbyul pentru a mai salva din impresia deplorabilă lăsată în acest an.

Dar oaspeţii, care pierduseră un singur joc în precedentele cinci runde, au deschis scorul după un sfert de oră de la începutul meciului, prin Lemnaru, care a ajuns astfel la a zecea reuşită în actualul sezon.

CFR a reuşit să egaleze rapid, Ogbu marcând după doar trei minute, însă, în repriza a doua, Ciupe a înscris dintr-o locitură liberă care l-a păcălit pe Felgueiras, iar U a obţinut prima victorie în faţa rivalei din 1992, atunci când ambele echipe evoluau în liga secundă.

În urma acestui succes, echipa antrenată de Mihai Teja a urcat până pe locul 14, primul care asigură supravieţuirea, în timp ce CFR se află doar pe poziţia a zecea, fosta campioană fiind vecină de clasament cu FC Botoşani şi Concordia Chiajna.

Meciul dintre CFR Cluj şi U Cluj a încheiat etapa a 24-a din Liga I, în urma căreia Steaua şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului.

Campioana a câştigat cu 2-1 pe terenul celor de la Săgeata Năvodari şi are acum un avans de 8 puncte faţă de Astra Giurgiu, echipă care a obţinut doar o remiză cu Oţelul Galaţi.

Liga I, Rezultate etapa a 24-a

Gaz Metan - Corona 1-0 (Robertson 86)
Astra - Oţelul 1-1 (Yazalde 4 / Marquinhos 26 pen)
Concordia - Petrolul 0-0
Dinamo - Pandurii 2-3 (Bilinski 71, 82 / Giusti 5, Momcilovic 77, Elton 90+4)
FC Botoşani - Viitorul 3-1 (Vaşvari 52 pen, Hadnagy 57, Stojkov 89 / Dică 9 pen)
Săgeata - Steaua 1-2 (Guerra 7 / Keşeru 32 pen, Varela 55)
ACS Poli - FC Vaslui 0-2 (Celeban 16, Viveiros 72)
FC Braşov - Ceahlăul 1-0 (A. Cristea 37)
CFR Cluj - U Cluj 1-2 (Ogbu 18 / Lemnaru 15, Ciupe 63)