Antena 3 CNN Sport Fotbal intern U Cluj câştigă primul meci oficial de pe noua arenă, 1-0 cu FC Braşov

U Cluj câştigă primul meci oficial de pe noua arenă, 1-0 cu FC Braşov

de M.T.    |    16 Oct 2011   •   21:06

Universitatea Cluj a câştigat primul meci oficial jucat pe noul său stadion, echipa lui Ionuţ Badea reuşind să învingă la limită, pe FC Braşov, scor 1-0, şi urcă pe locul 3 în clasamentul Ligii I.

Oaspeţii au avut primele ocazii mari de a deschide scorul, ambele irosite cu seninătate de Chipciu, în minutul 15 şi 23, mijlocaşul braşovenilor şutând de fiecare dată pe lângă poarta lui Marius Popa.

În minutul 39, o eroare la mijlocul terenului a echipei lui Daniel Isăilă i-a permis lui Lucian Marinescu să preia balonul şi să avanseze spre poarta lui Felgueiras, fostul jucător al Stelei marcând cu un şut la care goalkeeperul braşovean ar fi putut face mai mult.

Până la pauză, Andrei Cristea putea dubla avantajul clujenilor, dar „Prinţul” nu a reuşit să înscrie după o acţiune personală de toată frumuseţea.

Chipciu a trecut din nou pe lângă gol în debutul părţii secunde, în timp ce, la cealaltă poartă, Tony a făcut totul bine, mai puţin finalizarea, şutul său fiind blocat excelent de Felgueiras.

Ultima ocazie a meciului l-a avut protagonist pe acelaşi Chipciu, care, cu două minute înainte de final, a irosit o nouă şansă uriaşă de a marca.

U Cluj: M. Popa - Achim, Szukala, Abrudan, Grecu - Al. Păcurar (Nasser 85), Boştină (Bazzi 66), L. Marinescu - Cojocnean, Cl.Niculescu (Tony 60), Ad. Cristea

FC Braşov: Felgueiras - Velayos, Majernik, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu (Distefano 82) - Toloza - Madeira, Viveiros (Moutinho 82), M. Cristescu, Chipciu - Buga.