Antena 3 CNN Sport Fotbal intern "U" Cluj dă lovitura la Urziceni: 1-0 şi Unirea rămâne în zona retrogradării

"U" Cluj dă lovitura la Urziceni: 1-0 şi Unirea rămâne în zona retrogradării

14 Aug 2010   •   20:43

Universitatea Cluj a obţinut prima victorie în acest sezon, profitând de situaţia delicată în care se află Unirea Urziceni. Deşi a jucat în ultimele 30 de minute cu un om în minus, după eliminarea lui Balde pentru două cartonaşe galbene, U Cluj s-a impus cu 1-0 în deplasare.

Rămasă fără MM Stoica, măcinată de probleme interne, cu accidentaţi şi suspendaţi, Unirea Urziceni s-a văzut condusă încă din minutul trei, când, nemarcat în careul de 16 metri, Lemnaru a şutat din prima peste Arlauskis. Cu un minut mai devreme, Lemnaru centrase periculos în careu, iar Mehmedovici a fost aproape să devieze mingea în propria poartă.

În minutul 58, Frunză a încercat egalarea cu un şut de la 20 de metri, însă Matache nu a putut fi învins. În minutul 59, Balde şi-a lăsat echipa în inferioritate şi Unirea avea toate condiţiile pentru a restabili egalitatea. Gazdele nu au profitat însă de acesta avantaj, precum nici de ieşirea greşită din poartă a lui Matache, din minutul 67, şi rămân fără victorie în acest sezon, aflându-se în zona retrogradării.

Unirea Urziceni : 1. Arlauskis - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 36. P.Marin - 20. L. Marinescu, 10. Pădureţu (5. Todoran '76), 19. Brandan, 30. Frunză - 25. Neaga (11. Onofraş '55), 9. Dale (14. Rusescu '55). Antrenor: Roni Levi.

Universitatea Cluj: 1. Matache - 18. Unguruşan, 25. D. Munteanu (13. Izvoranu '83), 23. Cvirik, 3. Mendy (32. Buhuş '76) - 16. Delgado, 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Boştină - 9. Cl. Niculescu (8. Reinaldo '60), 27. Lemnaru. Antrenor: Marian Pană