Antena 3 CNN Sport Fotbal intern ?U? Craiova a învins lejer Târgu Jiu şi Pandurii cedează prima poziţie în clasament

16 Aug 2009   •   20:34

Universitatea Craiova s-a impus fără drept de apel în faţa formaţiei Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate în primele 20 de minute ale partidei. În urma acestui rezultat, Pandurii vor ceda prima poziţie în clasamentul Ligii I, pe care o ocupau după primele două etape, în timp ce Universitatea se află la primul succes al sezonului.

Dina a deschis scorul în minutul 8, reluând în poartă o centrare venită din dreapta de la Prepeliţă, iar Dorel Stoica a mărit avantajul în minutul 17, când a executat o lovitură liberă de la marginea careului. Până la final, Craiova a dominat teritorial meciul, iar repriza secundă a fost lipsită de ocazii importante, cu excepţia unui şut al lui Costea respins greu de Stanca.

La finalul partidei, Adrian Mititelu a declarat pentru GSpTV că scorul putea fi mult mai mare. ?Scorul nu reflectă diferenţa din teren, trebuia să câştigăm cu 4 sau 5 la 0. Echipa noastră şi-a câştigat moralul şi de acum înainte nu poate fi decât o perioadă ascendentă. Simt că echipa este pe drumul cel bun, dar nu mă entuziasmez doar după acest rezultat de astăzi?, a spus finanţatorul Universităţii.

Au evoluat echipele:

Universitatea Craiova: 21. Lung - 2. Bărboianu, 7. Găman, 3. Barbu, 8. Şoavă - 30. Prepeliţă (25. Firţulescu '63), 6. D. Stoica, 13. Dilevski, 10. Fl. Costea - 17. Baird (88. Nicolae '83), 20 Dina (11. Badea '54). Antrenor: Daniel Mogoşanu.

Pandurii Târgu Jiu: 1. Stanca ? 14. Popete, 4. Chibulcutean, 18. Martinovici, 6. Cardoso ? 37. Hidişan (16. Ad. Rusu '35), 21. Stângă, 5. Păcurar (24. Murgan '41), 29. Grecu ? 19. Stromajer, 23. Raskovici (7. Arrieta '71). Antrenor Sorin Cârţu.