Antena 3 CNN Sport Fotbal intern "U" Craiova - CFR Cluj 0-1. Mandorlini debutează cu dreptul, Clujul e în semifinalele Cupei

Sursa foto: sebastian dubarbier
18 Noi 2009   •   22:24

Deţinătoarea trofeului, CFR Cluj, a obţinut accesul în semifinalele competiţiei după un meci câştigat pe "Ion Oblemenco" din Craiova în faţa Universităţii. Aflaţi într-o situaţie ingrată în campionat, "U" Craiova a ratat, astfel, un obiectiv important, pierzând şansa de a merge în cupele europene via Cupa României în sezonul viitor. Dubarbier a fost cel care a asigurat un început fericit la CFR pentru antrenorul Mandorlini.
CFR Cluj a venit la Craiova cu un moralul bun al unei echipe care lasă în spate problemele şi porneşte pe un nou drum cu un antrenor nou. Astfel, elevii lui Andrea Mandorlini, cel care l-a înlocuit recent pe Toni Conceicao, s-au dăruit exemplar şi, ajutaţi şi de unele imprecizii ale brigăzii de arbitri conduse de Alexandru Tudor, şi-au asigurat victoria. Dubarbier a înscris singurul gol al partidei în minutul 24. La o fază suspectă de ofsaid, argentinianul a primit o pasă cu capul de la Traore şi a şutat puternic, pe jos. Aproape imediat, în minutul 28, s-a produs celălalt moment notabil al partidei. Traore a primit cartonaşul roşu în minutul 28, lucru care s-a dovedit prea puţin important, însă, iar CFR s-a impus în "Bănie" cu 1-0.
Universitatea Craiova: 21. S. Lung jr. - 32. Bădoi, 7. Găman, 4. Mitchell, 27. Rose - 2. Bărboianu, 6. D. Stoica (11. V. Badea '60), 8. Şoavă (20. Dina '35) - 77. Wobay, 9. M. Costea (25. Firţulescu '71), 10. Fl. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe.
CFR Cluj: 33. Peskovic - 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 4. Panin - 19. Culio (16. Flores '78), 31. Dani, 6. Mureşan, 7. Dubarbier (77. Deac '82) - 9. Traore, 99. Nei (23. Mara '67). Antrenor: Andrea Mandorlini.