Antena 3 CNN Sport Fotbal intern ?U? Craiova pierde acasă cu Inter Curtea de Argeş, 1-3. Oltenii, chinuiţi de emoţiile retrogradării

Sursa foto: ionut badea
01 Mai 2010   •   17:33

Internaţional Curtea de Argeş a câştigat surprinzător partida de sâmbătă cu Universitatea Craiova, la Drobeta Turnu-Severin, şi şi-a îmbunătăţit mult şansele de a rămâne în Liga I. Trupa lui Mark Wotte, în schimb, este la doar 4 puncte de retrogradare şi nu îşi permite paşi greşiţi dacă vrea să evite retrogradarea în a doua divizie.
Problemele au început pentru craioveni încă din minutul 4, când Inter a deschis scorul prin tânărul atacant Răduţ. Argeşeanul a şutat de la 25 de metri direct în vinclu şi l-a învins pe Lung Jr. În minutul 19, scorul era deja 2-0 pentru gazde, după ce ivorianul Kone a înscris de la 10 metri. Mihai Dina a dat impresia că Universitatea poate reveni în joc cu golul marcat în minutul 39. Şutul puternic al atacantului oltean a dus scorul la 1-2 înainte de pauză.
Trupa lui Ionuţ Badea a ieşit în câştig, însă, în cele din urmă, întrucât fostul gălăţean Daniel Stan a scăpat singur cu portarul advers în minutul 67 şi l-a lobat elegant pe Lung, ieşit din poartă, potrivit Mediafax.
Înfrângerea de sâmbătă o lasă pe Universitatea pe doar 33 de puncte după 30 de etape, la 4 lungimi de primul loc retrogradabil. Internaţional egalează Universitatea în clsament, iar moralul bun căpătat ar putea fi decisiv pe finalul de sezon.
Formaţiile de joc
Universitatea Craiova: 21. Lung - 99. Buleică (32. Bădoi '32), 4. Iliev, 7. Găman, 17. Bălace - 3. Prepeliţă, 3. Barbu (28. Gângioveanu '62), 13. Dilevski, 25. Firţulescu (18. Crăciun '24) - 9. M. Costea, 20. Dina. Antrenor: Mark Wotte.
Internaţional Curtea de Argeş: 12. M. Popa - 6. Blay, 3. Viera, 21. Chiricheş, 24. Frăsineanu 2. Băcilă (10. Lazăr '31), 27. Pintili, 14. Voiculeţ (29. Menassel '63), 5. Kone - 7. Răduţ, 9. Apostu (30. D. Stan '46). Antrenor: Ionuţ Badea.