Antena 3 CNN Sport Fotbal intern "U" Craiova - Unirea Alba Iulia 3-1. Hat-trick pentru Costea, care urcă în clasamentul golgheterilor

04 Oct 2009   •   00:10

Cu doar o mie de spectatori în tribune, Universitatea Craiova a învins, sâmbătă, în ultimul meci al zilei, Unirea Alba Iulia. "Studenţii" s-au impus cu 3-1 şi au obţinut astfel prima victorie din istoria confruntărilor cu Unirea, în Liga I. Meritul a fost în mare parte al lui Florin Costea, autorul unui hat-trick pentru Universitatea Craiova, ce l-a propulsat pe locul doi în clasamentul golgheterilor.

Costea a deschis scorul după un sfert de oră, când a şutat din interiorul careului mare, şi l-a majorat alte 15 minute mai târziu, după o lovitură liberă executată de Wobay şi după ce mingea a mai trecut pe la Trică şi Bădoi.

În minutul 31, Bobi Verdeş a readus Unirea în joc, împingând în poartă o minge peste care a sărit Barbu, fază la care portarul Silviu Lung jr. a fost prins pe picior greşit.

Scorul final a fost stabilit de Costea din penalty, cu zece minute înainte de final, după ce Poverlovici l-a faultat în careu pe Vali Badea.

Au evoluat echipele:

Universitatea Craiova: 21. Lung jr. - 32. Bădoi, 3. R. Barbu (2. Bărboianu '46), 4. Mitchell, 8. Şoavă - 6. D. Stoica - 77. Wobay, 30. Prepeliţă, 10. E.Trică, 10. Fl. Costea (20. Dina '86) - 9. M. Costea (11. V. Badea '58). Antrenor: Eugen Neagoe.

Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 6. S. Rădoi, 2. Poverlovici, 13. Vujadinovici, 23. Bucurică - 17. I. Bălan (7. G. Grozav '75), 5. Dâlbea, 20. Olah, 14. C. Cristea - 19. Fl. Dan (15. S. Costea '81) - 9. Verdeş (21. Santos '59). Antrenor: Adrian Falub.