Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Unirea Urziceni - Pandurii 2-0. Victoria rezervelor (VIDEO)

Unirea Urziceni - Pandurii 2-0. Victoria rezervelor (VIDEO)

13 Mar 2009   •   20:44

Ţănând cont de numele antrenorilor celor două echipe care s-au întâlnit la Urziceni, meciul a fost destul de animat. Chiar dacă atât Dan Petrescu, cât şi Sorin Cârţu nu au renunţat la ideile lor, formaţiile pe care le pregătesc au oferit un duel interesant. Ialomiţenii s-au impus în cele din urmă, prin golurile marcate de Rusescu şi de Varga, ambii introduşi pe teren în partea secundă.

Oaspeţii au fost inexistenţi în atac în prima repriză, pe acest fond elevii lui Dan Petrescu fiind în trei rânduri aproape de gol, însă fie bara, fie indecizia la finalizare i-au împiedicat să înscrie. În debutul părţii secunde, antrenorul gazdelor mută inspirat, introducându-i în teren pe Rusescu şi Varga. Primul păcăleşte după numai trei minute de pasul la offside făcut de olteni şi înscrie după ce l-a driblat şi pe Mingote, iar pe final fostul jucător al Sportului a majorat diferenţa de pe tabela de marcaj.

În ciuda faptului că după reuşita lui Rusescu Pandurii s-au aruncat în atac, Unirea şi-a păstrat avantajul, mulţumită în special lui Arlauskis, şi obţine astfel prima victorie din retur. Mai mult decât atât, trupa lui Dan Petrescu acumulează acelaşi număr de puncte ca liderul Dinamo.

Unirea: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, B. Fernandes, Bordeanu - Pădureţu, Todoran (Varga 57), Brandan, I. Apostol - T. Bălan (Bilaşco 80), Dănălache (Rusescu 57)
Antrenor: Dan Petrescu

Pandurii: Mingote - Popete (V. Simion 85), A. Rus, Chibulcutean, Cardoso - Ghindeanu (Hidişan 73), Murgan, Fl. Stângă, Vasilache (Stancu 63) - Raskovici, Tremonti
Antrenor: Sorin Cârţu