Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Victorie printre macarale. România câştigă amicalul din Polonia cu 1-0 prin golul lui Daniel Niculae

Sursa foto: daniel niculae
14 Noi 2009   •   19:55

Echipa naţională a României a obţinut un rezultat pozitiv în meciul amical de la Varşovia, în faţa reprezentativei Poloniei. Într-o partidă în Răzvan Lucescu a trimis în teren mulţi jucători tineri, "tricolorii" s-au descurcat bine şi au punctat decisiv în repriza a doua prin Daniel Niculae, ratând alte câteva ocazii de a marca.
După o primă repriză nu foarte animată pe un stadion "fantomă", în construcţie pentru Campionatul European din 2012, România a arătat o faţă mai ofensivă în actul secund şi a reuşit să se impună print-un jucător care nu mai jucase pentru echipa naţională de la Campionatul European din 2008.
Daniel Niculae a fost cel care a deschis scorul pentru echipa naţională a României, în minutul 59, după o centrare venită de pe partea dreaptă, de la Ghioane. Atacantul echipei franceze Auxerre a şutat cu piciorul stâng, mingea l-a lovit pe un adversar şi a prins o traiectorie înaltă, depăşindu-l pe portarul Kuszczak.
Formaţiile de joc
Polonia: 1. Kuszczak - 19. Kowalczyk, 14. Zewlakov (2. Sadlok '90+1), 4. Kokoszka, 17. Brozek - 16. Blaszczykowski (15. Peszko '79), 5. Dudka, 18. Kosowski (9. Rybus '76) - 11. Jelen, 8. R. Lewandowski (23. Malecki '70), 10. Obraniak (6. Guerreiro '79). Selecţioner: Franciszek Smuda.
România: 29. Pantilimon - 22. Maftei (2. Săpunaru '78), 6. Rădoi, 5. Chivu, 3. Raţ - 14. Roman (16. Nicoliţă '46), 8. Codrea (7. Ghioane '52), 4. Apostol, 10. Cr. Tănase (15. Goian '70) - 9. Marica (18. Gh. Bucur '61), 21. D. Niculae. Selecţioner: Răzvan Lucescu.