Antena 3 CNN Sport Irina Begu s-a calificat în sferturi la Hobart (WTA)

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Hobart (WTA)

09 Ian 2019   •   09:06

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, miercuri, după ce a dispus de rusoaica Ana Blinkova în trei seturi, cu 4-6, 7-6 (2), 6-2.

Begu (28 ani, 76 WTA) s-a impus după două ore şi 37 de minute în faţa mai tinerei sale adversare (20 ani, 96 WTA), reuşind o revenire spectaculoasă.

Begu a condus în primul set cu 2-0 şi 3-1, dar Blinkova a întors scorul şi a trecut în avantaj (4-3), iar apoi s-a impus cu 6-4. În actul secund rusoaica a avut 5-2, dar Begu a egalat (5-5) şi a dus meciul în tiebreak, unde s-a impus cu 7-2. În decisiv, românca a condus ostilităţile şi a câştigat fără emoţii, cu 6-2.

Sursă: Agerpres