Antena 3 CNN Sport JO2016 OLIMPIADĂ. Naționala de handbal feminin a României, început dezastruos la RIO 2016. Eșec cu Angola

07 Aug 2016   •   03:14

OLIMPIADĂ. Naţionala feminină de handbal a României, medaliată cu bronz la Mondialul de anul trecut, a fost învinsă fără drept de apel de Angola cu scorul de 23-19 (11-9), sâmbătă, în primul său meci din Grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Angola, bronz la ultima ediţie a Campionatului Africii, a umilit pur şi simplu echipa României, pe care a condus-o în mai multe rânduri la cinci goluri.

Tricolorele au avut evoluţii penibile în acest meci, singura care s-a ridicat la valoarea obişnuită fiind portarul Paula Ungureanu, care a avut 15 intervenţii (39%).

România se îndepărtează considerabil de medalii după acest eşec în faţa celei mai slabe echipe din grupă.

Angola a început bine meciul şi a condus cu 3-0, România marcând primul său gol abia în minutul 10 (1-3). România a reuşit să egaleze, 4-4 (14), dar nu a reuşit să preia conducerea, echipa africană fiind cea care a condus ostilităţile şi s-a desprins din nou, la 9-6 (21). La pauză, Angola conducea cu 11-9.

Echipa antrenată de suedezul Tomas Ryde s-a apropiat la un gol, 11-12 (35), dar apoi Angola şi-a mărit avansul la cinci goluri, 16-11 (40). România a mai tras speranţe pentru un rezultat bun după ce s-a apropiat la 16-18 (52), dar jucătoarele africane, susţinute din tribune, au marcat două goluri şi scorul a devenit 20-16 (54), pentru ca apoi să crească la cinci goluri, 22-17 (58), meciul încheindu-se cu 23-19.

În celelalte meciuri din Grupa A, Brazilia a dispus de Norvegia cu 31-28, iar Spania a întrecut Muntenegru cu 25-19.

Următoarele meciuri vor avea loc luni, Spania - Norvegia, Brazilia - România şi Angola - Muntenegru. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.

Sursă: Agerpres