Antena 3 CNN Sport Naționala masculină de sabie a României, aur la concursul de Cupă Mondială de la Varșovia

26 Feb 2017   •   23:36

Echipa masculină de sabie a României a câştigat concursul de Cupă Mondială de la Varşovia, duminică, după ce a învins în finală formaţia Italiei cu 45-44.

În optimi, România a trecut de Franţa cu 45-40, în sferturi tricolorii au dispus cu acelaşi scor de Rusia, iar în semifinale au câştigat cu 45-44 în faţa Ungariei. Echipa României, antrenată de Florin Zalomir, a evoluat în formula Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo), Iulian Teodosiu (CS Dinamo), Alin Badea (CSA Steaua) şi Mădălin Bucur (CS Dinamo).

Pe locul al treilea s-a clasat Coreea de Sud, după 45-43 cu Ungaria în finala mică.

În concursul individual, desfăşurat vineri şi sâmbătă, sabrerii români s-au clasat pe următoarele poziţii: Iulian Teodosiu (CS Dinamo) - locul 20, Tiberiu Dolniceanu (CS Dinamo) - locul 34, Mădălin Bucur (CS Dinamo) - locul 53, Alin Badea (CSA Steaua) - locul 55, Dragoş Sîrbu (CS Dinamo) - locul 94, Sorin Eftimie (CS Dinamo) - locul 137, George Iancu (CSA Steaua) - locul 143.

Sursă: Agerpres