Antena 3 CNN Sport Record mondial: un meci de fotbal s-a încheiat după 56 de penalty-uri

Record mondial: un meci de fotbal s-a încheiat după 56 de penalty-uri

Un meci de fotbal dintre două echipe din Israel s-a putut încheia doar după cea de-a 56-a lovitură de departajare, în condițiile în care, la capătul prelungilor, scorul era egal.

Sursa foto: hepta / SportPictures
de Redacția Antena 3 CNN    |    22 Mai 2024   •   10:08

Echipele israeliene SC Dimona și Shimshon Tel Aviv au susținut, luni, meciul de baraj contând pentru semifinalele play off-ului de promovare în Liga a treia.

Întrucât scorul a rămas egal, 2 - 2, la capătul reprizelor de prelungiri, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Dimona s-a impus în final cu 23-22, după ce fiecare echipă a executat 28 de penalty-uri, stabilind, astfel, un nou record mondial.

Precedentul record, de 54 de lovituri de departajare necesare pentru a încheia un meci de fotbal, a fost stabilit în martie 2022, în Anglia.

Atunci, când Washington a învins Bedlington cu 25-24, în timpul unui meci din primul tur al competiției Ernest Armstrong Memorial Cup.

Sursa: Mediafax