Antena 3 CNN Sport Sorana Cîrstea, victorie de senzație împotriva campioanei de la Wimbledon. Românca e în semifinale la Dubai

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a reuşit o victorie de senzaţie în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, campioana en titre de la Wimbledon.

Sursa foto: Hepta I DPA Images / John Walton
de Redacția Antena 3 CNN    |    22 Feb 2024   •   15:26

Sorana Cîrstea a reușit o victorie incredibilă cu cehoaica Marketa Vondrousova în sferturile turneului de la Dubai, scor 2-6, 7-6 (1), 6-1.

Sportiva română a fost condusă cu set și 1-5, dar a reușit să revină în meci.

A câștigat cinci game-uri consecutive și a trimis setul în prelungiri.

Românca s-a impus în tie-break cu 7-1 pentru a trimite meciul în setul decisiv pe care l-a câștigat cu 6-2.

Sportiva e în semifinale la Dubai

Sportiva româncă o va întâlni în semifinalele de la Dubai pe Jasmine Paolini, care s-a calificat în penultimul act al competiției după ce Elena Rybakina s-a retras.

Sorana Cîrstea poate ajunge pe cel mai bun loc din carieră

În clasamentul live, Sorana are acum 2.223 de puncte. Și e pe locul 21, cel mai bun din carieră.

Ea poate pierde poziția în fața adversarei din semifinale, Paolini.

Dacă ajunge în finala, Cîrstea ajunge la 2.483 de puncte și ar urca pe 15 WTA, iar un succes o duce la 2.833 de puncte, ceea ce înseamnă locul 14 WTA.