Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra Dulgheru a câştigat turneul ITF de la Antalya

Alexandra Dulgheru a câştigat turneul ITF de la Antalya

de M.T.    |    28 Ian 2013   •   11:32

Alexandra Dulgheru, locul 271 WTA, a câştigat turneul ITF de la Antalya (Turcia), dotat cu premii toatle în valoare de 10.000 de dolari.

Dulgheru, a doua favorită a competişiei, a învins-o în finală pe unguroaica Reka-Luca Jani, cap de serie numărul 5, cu scorul de 6-2, 6-2.

Românca se află la primul titlu cucerit după o aproape un an, în februarie 2012 ea câştigând turneul de la Cali.

Alexandra Dulgheru (23 de ani) încearcă să revină în prim-plan după ce a ratat aproape întreg anul trecut din cauza unei accidentări.

În 2011, Dulgheru a reuşit să ajungă până pe locul 26 WTA, cea mai bună poziţie din carieră.

Într-un alt turneu ITF, la Eilat (Israel), Raluca Olaru a pierdut finala de simplu, însă a reuşit să se impună la dublu.

La simplu, Olaru, a doua favorită, a cedat în faţa rusoaicei Ala Kudriavţeva, cap de serie numărul 1, scor 7-6, 3-6, 2-6.

Cele două finaliste au făcut pereche în turneul de dublu, acolo unde s-au impus în ultimul act cu 6-3, 6-3 în faţa cuplului Ilona Kremen (Belarus)/Pemra Ozgen (Turcia).