Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra Dulgheru a fost eliminată de Henin din semifinale la s'Hertogenbosch

Alexandra Dulgheru a fost eliminată de Henin din semifinale la s'Hertogenbosch

18 Iun 2010   •   19:55

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă, vineri, de belgianca Justine Henin în semifinalele turneului olandez de la s'Hertogenbosch. Dulgheru, locul 32 în clasamentul WTA şi favorită numărul 5 a turneului, a cedat în două seturi, scor 2-6, 2-6.
Tânăra jucătoare română, în vârstă de 21 de ani, a fost eliminată de la s'Hertogenbosch de principala favorită a competiţiei. Henin, locul 18 în clasamentul WTA, avansează astfel în finală unde o va întâlni pe câştigătoarea partidei Kirsten Flipkens (Belgia) - Andrea Petkovic (Germania). Semifinala de la s'Hertogenbosch este cea mai bună performanţă pe iarbă din cariera Alexandrei Dulgheru.