Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra DULGHERU continuă să supere favoritele la Roma. Halep, posibilă viitoare victimă

14 Mai 2015   •   14:10

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 72 WTA, venită din calificări, a învins-o, joi, cu scorul de 6-4, 6-3, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 8 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma, fază în care o poate întâlni pe Simona Halep, locul 2 WTA.

Dulgheru, venită din calificări, s-a impus după un meci care a durat o oră şi 28 de minute.
În faza următoare, ea poate da piept cu Simona Halep, dacă sportiva din Constanţa va trece de americanca Venus Williams, locul 16 WTA. Această partidă din optimile de finală urmează să înceapă după ora 14.00, pe arena Pietrangeli.

Accederea în sferturile de finală ale competiţiei de la Foro Italico este recompensată cu un premiu de 46.000 de euro. Dulgheru va primi şi 220 de puncte WTA.

Alexandra Dulgheru a obţinut, vineri, a doua victorie în faţa unei juătoare din Top 10 WTA, în 2015, după ce a învins-o şi pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, în Cupa Federaţiei.