Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra Dulgheru, în sferturi la Barcelona în dauna Sarei Errani

Alexandra Dulgheru, în sferturi la Barcelona în dauna Sarei Errani

Sursa foto: Alexandra Dulgheru
14 Apr 2010   •   15:58

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Barcelona. Românca, locul 51 WTA, a trecut de italianca Sara Errani, locul 39 în clasamentul feminin. Dulgheru s-a impus într-o manieră spectaculoasă, după o revenire greu obţinută. Scorul final a fost 2-6, 6-3, 7-6 (7-5).
Dulgheru este între ultimele opt jucătoare la turneul dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, după victoria obţinută în aproape trei ore. Învinsă clar în primul set, românca s-a impus uşor în cel de-al doilea. În "decisiv", reprezentanta noastră a dat impresia că se poate impune uşor, conducând cu 4-0 şi 5-1. Cu toate acestea, setul a ajuns în tie-break, unde românca a ieşit învingătoare cu 7-5. Calificarea în antepenultimul tur i-a adus Alexandrei Dulgheru un cec de 5.340 de dolari şi 70 de puncte WTA, potrivit Mediafax.