Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Contrexeville

09 Iul 2015   •   09:26

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Contrexeville (Franța), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

Dulgheru a învins-o, în runda inaugurală, cu 6-4, 6-2, pe Constance Sibille, o franțuzoaică de 24 de ani, care ocupă locul 316 în clasamentul WTA, relatează Agerpres.Dulgheru (26 ani, 60 WTA), principala favorită a turneului, va juca, joi, în optimi, cu olandeza Kiki Bertens, care a dispus cu 7-6 (6), 6-2 de Jana Cepelova (Slovacia), cea care a învins-o pe Simona Halep în primul tur la Wimbledon, iar apoi a fost întrecută de Monica Niculescu.

Dulgheru și Bertens (23 ani), locul 108 în lume, se vor întâlni în premieră în circuitul feminin.