Antena 3 CNN Sport Tenis Avantajul deținut de Simona Halep în clasamentul WTA față de locul 2 mondial

Avantajul deținut de Simona Halep în clasamentul WTA față de locul 2 mondial

20 Aug 2018   •   09:05

Simona Halep începe, luni, săptămâna cu numărul 42 ca lider în clasamentul WTA, cu 2.086 de puncte în plus faţă de ocupanta locului secund, Caroline Wozniacki, diferenţă în creştere de la 1.926 de puncte, după ce jucătoarea română a jucat finala turneului de la Cincinnati, iar daneza a fost eliminată în turul al doilea.

La fel ca anul trecut, Halep a pierdut finala de la Cincinnati. Duminică, ea a fost întrecută, cu 2-6, 7-6 (2), 6-2, de olandeza Kiki Bertens, care urcă în clasament de pe locul 17 pe 13, potrivit news.ro.

Primele cinci locuri în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: