Antena 3 CNN Sport Tenis Câștigătorul trofeului US Open a revenit în România. Horia Tecău, primele declarații

Sursa foto: Foto: captură Antena 3
de S.T.    |    11 Sep 2017   •   15:06

Perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer a câştigat titlul în proba masculină de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, vineri, după ce a învins cuplul spaniol Feliciano Lopez/Marc Lopez, cu 6-4, 6-3, în finala desfăşurată la arenele Flushing Meadows din New York.

Tecău şi Rojer şi-au trecut astfel în palmares al doilea lor titlu de Mare Şlem, după cel de la Wimbledon, câştigat în 2015. Ei au fost recompensaţi cu un cec de 675.000 şi 2.000 de puncte ATP, învinşii primind 340.000 de dolari şi 1.200 puncte.

Câștigătorul trofeului US Open a revenit în România, luni după-amiază.

Tenismanul Tecău a vorbit despre clasamentul mondial al jucătorilor profesionişti de tenis și despre posibilitatea ca Simona Halep să ajungă lider mondial.

„Simona e foarte aproape de locul 1 mondial. Are o formă constantă. De câteva ori a fost foarte aproape să câștige un turneu de Grand Slam”, a spus Horia Tecău.