Antena 3 CNN Sport Tenis Cehia va întâlni Argentina în semifinalele Cupei Davis. SUA întâlneşte Spania în cealaltă partidă

08 Apr 2012   •   23:53

Cehia şi Argentina se vor confrunta pentru un loc în finala Cupei Davis, după ce ambele au trecut de partidele din sferturile de finală.

Cehii s-au calificat în careul de aşi după ce Tomas Berdych a trecut de Janko Tipsarevic cu 7-6, 7-6, 7-6 la Praga şi i-a adus echipei gazdă un avans de 3-1 şi o răzbunare în faţa Serbiei, pentru înfrângerea din semifinalele din 2010.

Adversara cehilor în semifinala din septembrie va fi Argentina, care caută din nou victoria după finalele pierdute în 2008 şi 2011 în faţa Spaniei. Juan Martin Del Potro a fost prea puternic pentru Marin Cilic la Buenos Aires, iar croatul a cedat partida cu 1-6, 2-6, 1-6 şi Argentina a câştigat cu 4-1.

În cealaltă semifinală din 14-16 septembrie se vor înfrunta Spania şi SUA, care au trecut în sferturi de Austria cu 4-1, respectiv Franţa cu 3-2.