Antena 3 CNN Sport Tenis Del Potro cedează setul doi la zero, dar câştigă în faţa lui Florian Mayer. Vezi rezultate Australian Open

22 Ian 2010   •   14:03

Favoritul numărul patru de la Australian Open, Juan Martin del Potro, a avut parte de ceva emoţii înainte să îl bată pe Florian Mayer, în runda a treia a turneului de Mare Şlem. Campionul de la US Open, în vârstă de 21 de ani, a servit 11 aşi, dar a comis 46 de greşeli neforţate şi a avut o evoluţie inconstantă.

Mayer a cucerit toate cele trei mingi de break pentru a câştiga setul secund după doar 28 de minute, dar Del Potro şi-a arătat clasa pe final şi a câştigat în cele din urmă cu 6-3, 0-6, 6-4, 7-5. A fost o victorie muncită pentru argentinian, care va da piept în runda următoare cu Marin Cilic, învingător în partida cu Stanislas Wawrinka, scor 4-6, 6-4, 6-3, 6-3.