Antena 3 CNN Sport Tenis Del Potro, eliminat surprinzător de Cilic din optimile Australian Open

Del Potro, eliminat surprinzător de Cilic din optimile Australian Open

Sursa foto: del potro
24 Ian 2010   •   17:20

Favoritul numărul 4 al turneului de la Melbourne, argentinianul Juan Martin Del Potro, a fost eliminat duminică din competiţie de croatul Marin Cilic. Campionul en-titre de la US Open părăseşte competiţia încă din faza optimilor de finală. Tot duminică, Andy Murray, Rafael Nadal şi Andy Roddick şi-au asigurat locul în sferturile de finală al Australian Open.
Tânărul de doar 21 de ani care are deja Argentina la picioare a fost eliminat, duminică, de la primul turneul de Grand Slam al anului dup un meci echilibrat, încheiat după disputarea a cinci seturi, de cel de-al 14-lea favorit al competiţiei, Marin Cilic. În cele din urmă, croatul s-a impus cu 5-7, 6-4, 7-5, 5-7, 6-3, şi îl va întâlni în sferturile de finală pe americanul Andy Roddick.
Meciurile de dumicică din turul IV (optimi)
Andy Roddick - Fernando Gonzalez: 6-3, 3-6, 4-6, 7-5, 6-2
Andy Murray - Josh Isner: 7-6, 6-3, 6-2
Ivo Karlovic - Rafael Nadal: 4-6, 6-4, 4-6, 4-6