Antena 3 CNN Sport Tenis Dulgheru, în sferturile de finală de la Budapesta

Dulgheru, în sferturile de finală de la Budapesta

08 Iul 2010   •   15:42

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Budapesta, dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari. Dulgheru, favorita numărul doi la Budapesta, a învins-o cu scorul de 7-6, 1-6, 6-2 pe rusoaica Anna Chakvetadze, locul 102 WTA. Doar ultimul set al partidei s-a disputat joi, după ce întunericul a oprit meciul miercuri, la scorul de 1-1 la seturi.

Întreruperea partidei de miercuri, după ce Dulgheru tocmai pierduse setul al doilea cu scorul de 6-1, i-a prins foarte bine Alexandrei Dulgheru, locul 30 mondial. Ea a învins-o în setul decisiv pe sportiva din Rusia cu 6-2 şi va juca în sferturile de finală cu jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, locul 59 WTA.

Dulgheru şi Sevastova s-au mai întâlnit în 2008, la turneul ITF de la Palic, din Serbia, iar românca s-a impus în două seturi, cu 6-4, 6-2, potrivit Mediafax.