Antena 3 CNN Sport Tenis Federer câştigă o finală istorică la Wimbledon, după 77 de game-uri, şi devine, oficial, cel mai bun tenisman din istorie

05 Iul 2009   •   20:41

Roger Federer a câştigat un record de 15 turnee de Mare Şlem, ultimul fiind adjudecat duminică, la Wimbledon, după o finală epică împotriva lui Andy Roddick, cap de serie numărul şase. Elveţianul s-a impus cu 5-7, 7-6 (8-6), 7-6 (7-5), 3-6, 16-14 şi a depăşit astfel recordul deţinut de Pete Sampras, care a fost şi el martor, pe Arena Centrală, la un electrizant meci cu nu mai puţin de 77 de game-uri.

Victoria lui Federer a fost cu atât mai impresionantă cu cât el a revenit după ce a fost condus cu 1-0 la seturi şi cu 6-2 în tie-break-ul setului doi. Federer a câştigat şase puncte consecutive, a egalat situaţia la general şi apoi a reuşit să câştige setul trei după un tie-break la fel de disputat. La 2-1 pentru elveţian, Roddick a refuzat să predea armele şi a reuşit un break vital care i-a permis să câştige setul patru cu 6-3.

Setul cinci a fost un spectacol al aşilor, însă după 29 de game-uri în care fiecare jucător şi-a apărat serviciul, Roddick a cedat partida în favoarea tenismanului de 27 de ani. Pentru Roddick a fost a treia înfrângere în faţa elveţianului în ultimul act la Wimbledon, după rezultate similare în 2004 şi 2005. Mai mult, americanul a obţinut doar 2 victorii în 21 de partide disputate împotriva celui ce a devenit coşmarul său.

Federer va reveni cu ocazia acestei victorii şi pe primul loc în clasamentul mondial, fiind fără îndoială cel mai bun jucător din istorie, precum şi în activitate. Federer, care a câştigat pentru prima oară Open-ul Franţei luna trecută, s-a impus la Wimbledon de şase ori, de cinci ori la US Open şi de trei ori la Australian Open, ajungând la un total de 15 titluri de Mare Şlem, cu unul mai mult decât Pete Sampras.