Antena 3 CNN Sport Tenis Federer, eliminat la Estoril de Montanes. Spaniolul va juca finala cu favoritul local Frederico Gil

09 Mai 2010   •   02:38

Roger Federer a fost eliminat din semifinalele Estoril Open, numărul unu mondial pierzând cu 2-6, 6-7 în faţa campionului en-titre Albert Montanes.

Starul elveţian a câştigat turneul portughez la singura lui precedentă apariţie, în 2008, dar nu s-a simţit deloc bine pe zgură sâmbătă şi adversarul lui spaniol a obţinut victoria într-o oră şi 21 de minute.

Montanes va da acum piept cu favoritul local Frederico Gil, duminică, după ce acesta a trecut de Guillermo Garcia-Lopez din Spania, cap de serie numărul cinci, cu 6-2 5-7 6-3 şi s-a calificat în prima finală ATP a carierei. Gil, locul 133 mondial, devenise deja primul portughez care s-a calificat în semifinalele turneului de le Estoril.