Antena 3 CNN Sport Tenis Federer trece cu brio testul de la Basel

Federer trece cu brio testul de la Basel

22 Oct 2008   •   12:24

Tenismanul Roger Federer a câştigat cu greu meciul cu Bobby Reynolds, scor 6-3, 6-7 (8), 6-3, calificându-se în runda secundă a evenimentului Swiss Indoors, de la Basel, din ţara sa natală.
Campionul ultimelor două ediţii a câştigat primul set la trei, însă a fost forţat să joace la tie-break în al doilea set. Condus cu 5-1, Federer a revenit treptat, ca în cele din urmă, americanul, numărul 86 mondial, să câştige cu 8-6 în decisiv. Elveţianul şi-a revenit totuşi în setul final, când şi-a adjudecat şi partida.
Argentinianul David Nalbandian, cap de serie numărul doi, a trecut cu uşurinţă de Albert Montanes, scor 6-4, 6-2. Campionul din 2002 nu a cedat niciun punct pe serviciul său şi a dispus de spaniol în doar 59 de minute.