Antena 3 CNN Sport Tenis Hănescu a fost eliminat de Nadal din optimile Masters-ului de la Roma

Hănescu a fost eliminat de Nadal din optimile Masters-ului de la Roma

Sursa foto: victor hanescu
30 Apr 2010   •   11:51

Victor Hănescu a ratat, joi, calificarea în sferturile de finală ale turneului Masters de la Roma. Cel care l-a învins a fost chiar Rafael Nadal, jucător considerat specialist al zgurei. Spaniolul, favorit trei al competiţiei, s-a impus cu 6-3, 6-2. Acesta este al patrulea meci câştigat de Nadal în faţa lui Hănescu din tot atâtea disputate până în acest moment.
Tenismanul român, ocupantul locului 39 în clasamentul ATP, nu a avut multe şanse în faţa lui Nadal. Ibericul s-a impus fără probleme, în două seturi, după un meci fără istoric. Prezenţa în turul III îi va aduce lui Hănescu 27,500 de euro şi 90 de puncte în clasamentul ATP, potrivit
Mai departe, Nadal îl va întâlni pe elveţianul Stanislas Wawrinka. Conaţionalul lui Federer a trecut în turul III de Robin Soderling, favoritul 5, cu scorul de 6-3, 6-2.