Antena 3 CNN Sport Tenis Hănescu a ratat ?sferturile? la Montreal şi un duel cu Nadal, deşi a condus cu 1-0 la seturi

14 Aug 2009   •   03:59

Tenismenul Victor Hănescu a fost la un pas de o victorie uriaşă în faţa argentinianului Juan Martin Del Potro, în optimile de finală ale Mastersului de la Montreal. Deşi a condus cu 1-0 la seturi, Hănescu a pierdut în cele din urmă cu 6-3, 3-6, 4-6.

Del Potro a fost surpins de jocul prestat de Hănescu în primul set al meciului, dar, deşi a cedat un break şi în setul doi, a reuşit să întoarcă partida şi să se impună cu 6-3. În decisiv s-a jucat foarte echilibrat, dar Hănescu a cedat din nou iniţiativa şi i-a oferit un break lui Del Potro, care până la final nu a făcut decât să-şi câştige serviciul.

Pentru calificarea în optimile de finală, Hănescu va primi un cec în valoare de 31.000 dolari şi 90 de puncte ATP, dar va rămâne cu regretul că a ratat un sfert de finală împotriva lui Rafael Nadal.