Antena 3 CNN Sport Tenis Hănescu s-a calificat în turul II la Wimbledon, după un meci de aproape 4 ore

Hănescu s-a calificat în turul II la Wimbledon, după un meci de aproape 4 ore

21 Iun 2010   •   21:17

Singurul tenisman român înscris în acest an în proba de simplu de la Wimbledon, Victor Hănescu, a trecut luni în primul tur de rusul de 19 ani Andrei Kuznetsov. Partida a fost una grea pentru hănescu, care a avut nevoie de cinci seturi şi 3 ore şi 47 de minute pentru a-l depăşit pe numărul 254 ATP.
Hănescu, favorit numărul 31 la Wimbledon, l-a învins pe mult mai neexperimentatul său adversar cu scorul de 6-7 (4), 7-6 (3), 6-3, 1-6, 7-5. Beneficiar al unui wild card, rusul i-a pus probleme lui Hănescu de la început. Kuznetsov a câştigat mai întâi primul set şi, în al doilea, l-a obligat pe Hănescu să câştige tie-breakul pentru a-şi adjudeca actul. În setul al patrulea, de asemenea, tenismanul rus s-a impus categoric, 6-1, lăsând o impresie foarte bună la turneul londonez în ciuda eliminării.
În turul doi, Hănescu îl va întâlni pe învingărul partidei Marsel Ilhan (Turcia, locul 118 ATP) - Daniel Marcos (Brazilia, locul 108 ATP).