Antena 3 CNN Sport Tenis Henin revine de la 0-1 şi se califică în turul 4 la Melbourne. Clijsters, zdrobită de Petrova

22 Ian 2010   •   13:23

Fosta campioană Justine Henin a revenit după ce a fost condusă cu un set şi a învins-o pe rusoaica Alisa Kleybanova cu 3-6, 6-4, 6-2 pentru a se califica în runda a patra de la Australian Open. Belgianca, la primul ei Mare Şlem după 20 de luni de la retragere, a pierdut primul set, dar a egalat cu un break crucial la 2-3 şi a câştigat după două ore şi 21 de minute de joc.

Henin va juca pentru un loc în sferturile de finală cu Yanina Wickmayer, care a trecut de Sar Errani cu 6-1, 6-7, 6-3.

Compatrioata Kim Clijsters a fost însă zdrobită în mod incredibil de Nadia Petrova, scor 0-6, 1-6. Kim Clijsters, care la revenirea în circuitul profesionist, anul trecut, a câştigat turneul de la US Open, a fost de nerecunoscut în partida cu Petrova, greşind foarte multe mingi simple.

Altfel, Jelena Jankovic, cap de serie numărul opt, a părăsit surprinzător turneul, pierzând cu 2-6, 3-6 în faţa Alonei Bondarenko.