Antena 3 CNN Sport Tenis Hewitt îl învinge pe Federer în finala turneului de la Halle

Hewitt îl învinge pe Federer în finala turneului de la Halle

13 Iun 2010   •   23:46

Australianul Lleyton Hewitt i-a surprins duminică pe fanii din oraşul German Halle, învingându-l pe numărul 2 mondial. Roger Federer a pierdut în trei seturi, cu scorul de 6-3, 6-7, 4-6. Federer îl învinsese pe Hewitt în ultimele 15 partide disputate, pe parcursul a şase ani.
Două ore şi 20 de minute i-au trebuit lui Hewitt pentru a-l depăşit pe tenismanul elveţian. Federer a început bine partida şi a câştigat primul set relativ comfortabil, dar Hewitt a echilibrat repede partida. A câştigat setul al doilea la tiebreak şi, în decisiv, l-a depăşit din nou pe Federer pentru a obţine o victorie de prestigiu.
?Roger este un adversar extraordinar, palmaresul lui pe iarbă vorbeşte de la sine. Oricând joci cu Federer pe iarbă ştii că vei avea o bătălie pe cinste din care cu mare greutate ieşi învingător. Este fantastc pentru mine. Mă apropii de finalul carierei, am avut două operaţii şi este important să ştiu că mai pot evolua la acest nivel?, a declarat Hewitt la conferinţa de presă.