Antena 3 CNN Sport Tenis Hsieh, prima asiatică învingătoare în Openul Malaysiei. Adversara jucase semifinala în aceeaşi zi

05 Mar 2012   •   10:49

Taiwaneza Hsieh Su-Wei a devenit prima jucătoare din Asia care s-a impus în Openul Malaysiei, după ce adversara sa Petra Martic s-a retras extenuată din cauză că jucase şi semifinala tot duminică.

Hsieh s-a impus în faţa favorite nr.5 cu 2-6, 7-5, 4-1, deşi părea să învingă oricum în mod normal. Ambele jucătoare s-au aflat într-o finală WTA pentru prima oară, însă Martic, în vârstă de 21 de ani, a avut doar câteva ore de odihnă după victoria din semifinale.

Croata a câştigat primul set şi a condus cu 4-2 în setul secund, însă a obosit vizibil şi a acuzat crampe la picior. Martic o învinsese în semifinale pe Jelena Jankovic, după un meci de peste trei ore, cu scorul 6-7, 7-5, 7-6. Meciul a fost amânat pentru duminică din cauza unei ploi, iar Martic nu a mai putut să o împiedice pe Hsieh să cucerească primul titlu al carierei.