Antena 3 CNN Sport Tenis Tenismena româncă Irina Bara a învins-o pe Andreea Mitu în finala ITF de la Heraklion

Irina Bara (190 WTA) s-a impus duminică în finala turneului de tenis feminin ITF W25 de la Heraklion, Grecia, învingând cu 6-2, 6-1 pe Andreea Mitu (280 WTA).

Sursa foto: Profimedia Images
de Georgiana Adam    |    29 Oct 2023   •   15:56

În ciuda faptului că a câștigat cele 25 puncte puse în joc, Bara a căzut un loc în clasament.

În semifinală, Bara, a doua favorită, a învins o altă româncă, pe Anca Alexia Todoni, favorita numărul 4. În schimb, Andreea Mitu a trecut de favorita principală, franceza Diane Parry.

În finala de duminică, Irina Bara a câștigat categoric, dar în ciuda scorului, a avut parte de o opoziție acerbă, fapt arătat și de durata meciului de aproape 90 de minute.

În competiție a mai fost prezentă și Ilinca Amariei (364 WTA), care a fost eliminată în turul 2 de Andreea Mitu, potrivit Mediafax.